Zastosowanie Piana Poliuretanowa:
-docieplanie poddaszy
-docieplanie ścian zewnętrznych w systemie szkieletowym
-docieplanie stropów
-docieplanie i wygłuszanie ścianek działowych wewnątrz budynku
-docieplanie domów pasywnych
W domach jednorodzinnych straty ciepła spowodowane nieprawidłową izolacją dachu sięgają nawet 30% ogółu strat ciepła w całym budynku. Ciepłe powietrze przemieszczając się ku górze wywiera największy nacisk na izolację poddasza.
Aby zatrzymać ciepło w budynku , należy zadbać o to, aby izolacja była szczelna i skutecznie zmniejszała straty ciepła. Gdy izolacja spełnia swoje zadanie uzyskujemy efekt ciepłego domu zimą a chłodnego latem.
Analiza kosztów ogrzewania wyraźnie wykazuje, że solidne ocieplenie wszystkich przegród budynku jest opłacalne. Dobra izolacja powinna spełniać standardy cieplne przegród, a przede wszystkim zminimalizować koszty ogrzewania nie zależnie od rodzaju stosowanego paliwa.
Wybór najlepszej metody izolacji poddasza to jedna z ważniejszych decyzji w trakcie budowy domu, ponieważ owa decyzja będzie rzutować na późniejsze lata.
Natrysk na folię
Idealny przy bezpośrednim natrysku na różnego rodzaju membrany i folie dachowe. Podłoża tego rodzaju są wystarczającą barierą ograniczającą rozrost pianki w niepożądanym kierunku. Pianka, pomimo bardzo intensywnego rozrostu nie wypycha folii, lecz rozpręża się zajmując wolną przestrzeń.
Stosownie pianki bezpośrednio na membranę dachową powoduje uszczelnienie wszystkich jej łączeń, tworząc doskonałą wiatroizolację.
Dodatkowo izolacja jest bardzo lekka, około 8kg/m3, dzięki temu
nie obciążamy konstrukcji dachowej.
System sprawdza się bardzo dobrze również jako izolacja akustyczna, co jest bardzo ważne przy dachach z membraną dachową i blacho dachówką. Bardzo dobre parametry wygłuszające znacznie sprzyjają redukcji hałasu pochodzącego od blachy (np. intensywny deszcz.).
Natrysk na odeskowanie
Natrysk pianki idealnie nadaje się do izolacji poddaszy w bezpośrednim pokryciu na deski lub płyty drewnopochodne.
Wyjątkowa formuła pianki sprawia, że bardzo dobrze przykleja się ona do drewna tworząc szczelne i efektywne ocieplenie. Poprzez bezpośredni natrysk jesteśmy w stanie w 100% wyeliminować powstawanie mostków termicznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na narożniki, załamania dachu oraz połączenia ścian zewnętrznych z dachem skośnym.
Ocieplenie poddasza powinno tworzyć ciągłość z izolacją ścian (okolice murłaty). Dzięki temu że pianka podczas natrysku zwiększa swoją objętość kilkunastokrotnie z łatwością uszczelnia i wypełnia przestrzenie przy murłacie lub innych elementach konstrukcyjnych.
Przy dachach z pełnym deskowaniem trzeba zwrócić uwagę na to aby materiał izolacyjny nie prowadził do degradacji drewna.
Stosując otwarto komórkową piankę poliuretanową mamy gwarancję paroprzepuszczalności i utrzymania efektu oddychalności.
Zalety :
Znając niemiłe doświadczenia naszych klientów z zastosowania wełny mineralnej (szklanej,skalnej) przy docieplaniu poddasza czy stropu największe zalety docieplania systemem Izolacji Natryskowej Pianą Polyuretową to:
- jest znacznie skuteczniejszym izolatorem niż wełna mineralna
- nie odkształca się, nie filcuje, nie zmniejsza swojej objętości z biegiem lat
- piana otwarto komórkowa nie powoduje butwienia czy gnicia drewna i jest materiałem oddychającym
- wypełnienie nawet najmniejszych szczelin dzięki metodzie natrysku (brak mostków termicznych)
- usztywnia konstrukcje dachu dzięki jednorodnej warstwie izolacji na całej połaci co zmniejsza możliwość pęknięć płyt gipsowo-kartonowych po wykończeniu poddasza
- nie tylko dociepla ale i doskonale wygłusza poddasze (izolacja akustyczna)
- odporna na wszelkiego rodzaju gryzonie i insekty
- nie rozwijają się w niej bakterie ,grzyby ani pleśń
- jest ognioodporna i posiada aprobatę techniczną ITB oraz atest higieniczny
- przylega do każdej powierzchni(folia,drewno ,płyty drewnopochodne,beton,blacha,papa)
Izolacja natryskowa – Poddasze użytkowe
Docieplenia poddaszy to obecnie bardzo intensywnie rozwijający się rynek w branży budowlanej. Większość nowych projektów domów mieszkalnych to rozwiązania oferujące zwiększenie powierzchni mieszkalnej poprzez uwzględnienie i zaprojektowanie poddaszy użytkowych. Budowa ciepłych poddaszy, adaptacje strychów, przebudowa dotychczas istniejących zadaszeń nad mieszkaniami to wyzwania dla technologii dociepleń. W przypadku, gdy bezpośrednio pod dachem będą pomieszczenia użytkowe o temperaturze obliczeniowej 20C potrzebna jest dobra izolacja, która hamuje napływ energii cieplnej z zewnątrz latem i jej odpływ od wewnątrz zimą. Izolacja powinna też chronić więźbę dachową przed wilgocią z powietrza wypełniającego przestrzeń pod przegrodą.
Dotychczasowe rozwiązania z użyciem wełny mineralnej lub styropianu są obciążane dodatkowym kosztem związanym z koniecznością zastosowania dwóch warstw folii, kosztami związanymi z robocizną i czasem trwania prac izolacyjnych. Ponadto dla osiągnięcia odpowiednio niskiego współczynnika przenikania ciepła warstwa wełny mineralnej lub styropianu powinna mieć grubość ok. 30 cm. Nierzadko konstrukcja więźby dachowej wykonana z krokiew 15/7 utrudnia wykonanie izolacji o odpowiedniej grubości, co powoduje mniejszą ciepłochronność warstwy izolacji, oraz znaczny wzrost kosztów przy montażu płyt kartonowo-gipsowych oraz znacząco zmniejsza kubaturę pomieszczeń na poddaszu.
Natrysk piany poliuretanowej na połać dachu od wewnątrz (pełne deskowanie, dachówka na łatach, blacho-dachówka na łatach) daje zwartą połać warstwy izolatora posiadającego właściwości paraizolacji. Izolator ten tłumi również hałas czynników atmosferycznych (deszcz, grad, wiatr) oraz wydatnie usztywnia konstrukcję dachu.
Taka technologia doskonale uszczelnienia i izoluje skomplikowane dachy z lukarnami i oknami połaciowymi oraz zapewnia bardzo dobre, trwałe i szczelne połączenie połaci dachu ze ścianą kolankową budynku.
Parametry izolacyjne i właściwości mechaniczne natryskowej piany poliuretanowej sprawiają, że ma ona także zastosowanie w budownictwie szkieletowym. Piana użyta w ścianach i stropach dociepla je i znacznie usztywnia. Już stosunkowo niewielkie grubości ścian wypełnionych poliuretanem spełniają wymagania budownictwa pasywnego. Piana poliuretanowa jest tworzywem bezpiecznym.
Poliuretan po reakcji jest związkiem obojętnym fizjologicznie.
Izolacja natryskowa – Izolacja dachów
Izolacja dachów pianą poliuretanową to technologia znana i stosowana od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, na początku w USA a potem na całym Świecie. Polega na natrysku wielowarstwowej powłoki sztywnej piany poliuretanowej na zewnętrzną powierzchnię dachu i pokryciu tak wytworzonej izolacji warstwą zabezpieczającą przed promieniowaniem ultrafioletowym.
Jest to obecnie najszybszy sposób izolacji i termomodernizacji dużych i skomplikowanych dachów przy zachowaniu umiarkowanych kosztów i długoletniej trwałości. Łączy w sobie doskonałość izolacji termicznej i hydroizolacyjnej. Pozwala na perfekcyjne uszczelnienie wszelkiego rodzaju przepustów dachowych. Adchezja poliuretanu powoduje doskonałą przyczepność do wszystkich materiałów używanych w konstrukcjach pokryć dachowych.
Technologia aplikacji piany poliuretanowej w przypadku termomodernizacji nie wymusza potrzeby kosztownego usunięcia i utylizacji starych powłok izolacyjnych. Technikę izolacji pianą poliuretanową stosuje się nie tylko do izolacji dachów lecz również do izolacji tarasów nad pomieszczeniami ogrzewanymi. Często wytworzenie cienkiej i efektywnej warstwy izolacji ponad tarasem, pod którym znajduje się pomieszczenie ogrzewane, określa dachową pianę poliuretanową jako jedyne rozwiązanie ze względu na jej właściwości. Piana poliuretanowa nie tylko izoluje i uszczelnia, ale także tworzy nieprzemakającą i nienasiąkliwą powłokę.
Izolacja natryskowa – poddasza
Pianka poliuretanowa w idealny sposób wycisza oraz izoluje poddasza użytkowe. Aplikacja przeprowadzana jest od wewnątrz przed montażem płyt kartonowo-gipsowych. Pianka poliuretanowa po naniesieniu na powierzchnię, w ciągu kilku sekund zwiększa swoją objętość 100 – krotnie. Dzięki temu możliwe jest idealne wypełnianie miejsc trudnodostępnych szczególnie na poddaszach, np. w miejscach wsparcia dachu na ścianie kolankowej, lub w innych trudnodostępnych miejscach dachów o skomplikowanej konstrukcji.
Izolacja natryskowa – Izolacja ścian szkieletowych
Doskonałe właściwości dźwiękoszczelne pianki poliuretanowej sprawiają, iż nadaje się ona jak żaden inny materiał do wypełniania przestrzeni w ścianie szkieletowej. Najważniejszą cechą przy zastosowaniu tej metody jest zapewnienie szczelności natryskiwanej konstrukcji. Pianka poliuretanowa poprzez wypełnienie, nie opada pod wpływem grawitacji, zbędne jest jej mocowanie, co znacznie skraca czas wykonania izolacji akustycznej oraz termoizolacji. Dodatkowo, wysoka lepkość w chwili natrysku, spaja poszczególne elementy konstrukcji, wzmacniając i usztywniając je.
Izolacja natryskowa – Obiekty inwentarskie, Przechowalnie owoców, Chłodnie przemysłowe, Obiekty gospodarcze, Obory, Silosy
Prawidłowo zaizolowany budynek inwentarski to oszczędność energii, lepsza wentylacja oraz brak wykropleń na stropie i ścianach. Odpowiednia regulacja wentylacji przy szczelności obiektu pozwala na zachowanie optymalnej wilgotności atmosfery, co sprzyja wydajności produkcji i eliminuje zawilgocenie ściółki.
W konstrukcjach zawierających płyty eternitowe obecność azbestu może być ogromną przeszkodą w sprzedaży produkcji. Rozwiązaniem jest natrysk piany poliuretanowej od wewnątrz obiektu na grubość uzależnioną od jakości istniejącej izolacji a także struktury powierzchni stropu i wewnętrznych ścian. Grubość aplikowanej Piany zwykle zawiera się w przedziale między 2 a 5 cm. Powierzchnia poliuretanu jest zmywalna i odporna na środki chemiczne. Swoją trwałością znacznie przewyższa właściwości dotychczas stosowanych materiałów. Nie chłonie wilgoci a jej parametry pozostają niezmienne w czasie. Czas trwania prac izolacyjnych jest bardzo krótki a warstwa piany tylko w niewielkim stopniu obciąża konstrukcję nośną obiektu.
Po aplikacji pianą poliuretanową w obiekcie nie dochodzi do wykropleń na powierzchniach zaizolowanych. Budynek jest szczelny, a proces wentylacji, z wykorzystaniem podciśnienia w hali produkcyjnej, przebiega bez zasysania z poddasza powietrza gorącego latem i zimnego zimą.
W przypadku kurników piana jest izolacją, która zapobiega gromadzeniu się i składaniu jaj w szczelinach obiektu przez ptaszyńca (dermanyssus gallinae), pozwalając na bardziej skuteczną walkę.
Podczas projektowania obiektu inwentarskiego należy starannie przemyśleć rodzaj jego izolacji. Natryskowa piana poliuretanowa jest jedynym izolatorem, który w konstrukcji budynku jest widoczny i którego stan można kontrolować.
Izolacja natryskowa – Hale przemysłowe
Piana poliuretanowa to izolator pozwalający na przekształcenie blaszanej hali w obiekt przemysłowy, który spełnia wymogi procesów technologicznych i normy dla tego rodzaju budynków. Po natrysku piany poliuretanowej otrzymujemy warstwę paraizolacyjną, docieplającą oraz usztywniającą metalową konstrukcję. Cieńsze warstwy zapobiegają wykraplaniu się wody na stropie i ścianach, natomiast warstwy grubsze wnoszą znaczący opór cieplny.
Bardzo często możliwość uzyskania określonej temperatury, przy minimalnych kosztach jej wytworzenia, warunkuje opłacalność produkcji w ciągu całego roku.
Natryskowa izolacja poliuretanowa to także wyjątkowa szczelność obiektu. Szczelność taka pozwala na zaprojektowanie obiektu o doskonałych parametrach izolacyjnych i świetnie działającej wentylacji. Natryskowy poliuretan bardzo dobrze sprawdza się w halach magazynowych, w których potrzebna jest stabilna temperatura w ciągu całego roku.
Natrysk sztywnej piany poliuretanowej od wewnętrznej strony dachu pozwala wyeliminować zjawisko wykraplania się wody. Izolacja o grubości 3 do 4 cm to warstwa przeciwskropleniowa. Natrysk poliuretanu na grubość 5 do 7 cm to warstwa przeciwskropleniowo-docieplająca.
W skrajnych sytuacjach wykonujemy natrysk piany na łączeniach płyt stropowych celem dodatkowego uszczelnienia przegrody.
Oprócz właściwości izolacyjnych piana poliuretanowa charakteryzuje się wysoką odpornością chemiczną i chroni konstrukcję hali przed agresywnym środowiskiem produkcji (galwanizernie, garbarnie). Piana poliuretanowa zabezpiecza także przed korozją blaszane poszycie. Jest izolacją, której powierzchnię daje się myć myjkami ciśnieniowymi. Prace izolacyjne w przypadku natrysku piany przebiegają stosunkowo szybko (400-800 m2 dziennie), co przy termomodernizacjach w minimalnym stopniu ogranicza produkcję. Proces izolacji poddaszy nad pomieszczeniami produkcyjnymi w ogóle nie zakłóca toku pracy zakładu.
Izolacja natryskowa – Warstwa izolacji fundamentów i pod wylewki
Pianka poliuretanowa ze względu na wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła, λ=0,02 [W/(m²K)], najlepiej spełnia funkcję izolacji termicznej pod wylewką betonową. Jej niski współczynnik przenikania ciepła U minimalizuje straty energii zastosowanego ogrzewania podłogowego. Jednolita warstwa izolacji eliminuje wszelkie mosty termiczne, powodujące istotne straty ciepła. W budowie domu energooszczędnego, technologia aplikacji piany poliuretanowej jest nie tylko oszczędnością, ale przede wszystkim troską o środowisko naturalne.